Pokračování - o palivovém dřevu

Co musím udělat, než začnu topit dřevem?

Při přechodu z vytápění plynovým kotlem na dřevoplynový kotel s výměníkem stačí změnit pouze kotel a není potřeba zasahovat do celého topného systému (radiátory). Oba kotle lze dnes navíc kombinovat - provozovat zároveň. Moderní termostaty a čerpadla na obou kotlích lze nastavit tak, aby se Vám plynový kotel automaticky vypnul při roztopení kotle na dřevo a naopak zase zapnul při poklesu na určitou teplotu. S návrhem a realizací Vám pomůže každý zkušený topenář/instalatér. Dřevoplynový kotel je dnes možné koupit za 30-60 tis. včetně montáže a zapojení. Je tedy potřeba vybrat firmu, která Vám tuto instalaci provede. Také můžete zvolit jedodušší variantu a to přitápět dřevem pouze v určité části domu pomocí kamen nebo krbu. Dále budete potřebovat také komín. Ve starších budovách lze "zrepasovat" stávající, případně nové komíny lze dnes instalovat téměř v jakémkoliv objektu. Cena komínu se pohybuje od 15-30tis. 

Než tedy začnu shánět někoho, kdo mi naistaluje kotel na dřevo, kolik ušetřím?

Když to trochu spočítame, zjistíme, že průměrný dům v české republice potřebuje zhruba 55 GJ tepla za rok. Neboli 15,3 MWh v jiné jednotce. K tomu jsme dospěli složitým výpočtem (na internetu existuje celá řada chytrých kalkulaček, které to umějí). Zadali jsme, že dům stojí ve střední klimatické oblasti, kde průměrná venkovní teplota je 3,8°C, délka topného období je 248 dní v roce, jsme 4 členná rodina, dům má 150m2 a 405m3, intenzita výměny vzduchu je 0,4 h-1, máme doma ledničku s 1200W a vyplnili jsme ještě dalších 100 otázek.

A právě těchto výsledných 55 GJ můžete získat jak z elektřiny, plynu, dřeva, uhlí, obilí nebo i jádra země ...

Pojem učinnost

Z fyzikálního hlediska je účinnost rozdíl mezi energií přijímanou a vydávanou. Většinou se uvádí v procentech. Například účinnost rychlovarné konvice se pohybuje kolem 80% (příkon/výkon). Pokud má tedy příkon 1000W, vodě předává při ohřevu jen 800W. Naftový motor v autě má účinnost cca 40%. Stejně tak i kamna mají různou účinnost.

Při výberu kamen mějme na paměti, aby byla jejich účinnost co nejvyšší. Rozhodně se vyplatí investovat do dražších kamen s vyšší účinností, protože dokáží získat ze stejného množství dřeva více tepla. Prvotní nemalá investice se Vám tedy vrátí po několika málo letech v podobě úspory za vytápění. Krbová vložka má účinnost cca 50%, zbytek tepla většinou uteče komínem. Dřevoplynová kamna mohou mít účinnost i přes 80%. Tuto informaci vyrobce musí udávat.

Pro lepší pochopení pojmu účinnost a jak ji také ovlivňovat při topení, si přečtěte článek zde.

Dřevoplynový kotel

Pokud se rozhodnete změnit vytápění z plynu na dřevoplyn trvale a budete nadále topit pouze dřevem, dosáhnete nejvyšší úspory. Dřevoplynový kotel mění složitými chemickými procesy dřevo na plyn a ten následně spaluje. Má vyšší účinnost a je tedy mnohem ekonomičtější než obyčejná kamna.

Včetně instalace jej lze pořídit za cca 30-60 tis.

Pro příklad si ho představme ve standardním rodinném domku, kde ho koupíme za 45tis. Instalatéři přijedou, přivezou kotel a rovnou jej zapojí do stávajícího komína. Můžete tedy okamžitě topit a celá záležist netrvá většinou déle než několik dní. I při realizaci nového komína se nemusí nutně jednat o rozsáhlé stavební úpravy.

Abyste dosáhli na výše spočítaných 55 GJ tepla, které potřebujete, aby Vám doma bylo příjemně teplo, potřebujete spálit cca 4 tuny suchého dřeva. Což je cca 12 kubíku sypaných polínek suchého dubu (kdy 1 PRMS má přibližně 330kg) nebo také 8,5 palety skládaných polínek. Takového množství dřeva Vás přijde na 13800 Kč včetně daně za rok. Za stejný rok vytápění plynem zaplatíte 25-30 tis podle dodavatele a účinnosti plynového kotle. POZOR ! staré stacionární litinové kotle mají účinnost jen kolem 40%! Zde můžete za stejné teplo zaplatit i 45tis. ročně.

Když si to shrneme, koupili jste kotel za 45 000 (případně plus komín za 30tis.), ale hned první rok jste ušetřili 11 000-16 000 nebo až 31 000, pokud jste měli starý litinový kotel. Do 3-6 let máte investici zpět.

Poznámka pod čarou

Záměrně jsme zde uvedli 4 tuny dřeva, které se přepočítali na 12 kubíku sypaného suchého dubu. Ve výsledku je totiž jedno, jakého druhu dřeva to bude. Protože po přečtení článku zde zjistíte, že všechny druhy dřeva mají v přepočtu na kg přibližně stejnou výhřevnost. Záleží pak ale na objemu dřeva (ovlivňuje například cenu dopravy) které potřebujete, aby ho byly 4 tuny. Existuje přímá úměra mezi hmotností, výhřevností, objemem a cenou. Jednoduše: čím větší hustota, tím tvrdší, tím těžší, tím větší výhřevnost a tím dražší dřevo. 4 tuny suchého dubu je 12 PRMS, 4 tuny suchého smrku je 20 PRMS. Oboje má přibližně stejnou výhřevnost, protože se jedná o 4000 kg dřevního materiálu (paradoxně nejvyšší výhřevnost na 1 kg má jehličnaté dřevo).

 

Krb, krbová kamna, krbová vložka

Je na každém z Vás, jak veliké úspory chce dosáhnout. Jak veliké pohodlí si chce zachovat a jak velikou změnu provést. Uspořil lze například i přítápením v kamnech/krbu v obytném prostoru na komfortní teplotu, zatímto plyn uržuje ve zbytku domu teplotu o několik stupňů nižší.

Kde sehnat dřevo?

Jak jste už jistě pochopili, nejlepší dřevo je od nás.

Důležité je, aby bylo dobře vyschlé (min. 6 měsíců - buk, jasan, jehličnaté nebo min. rok - dub, habr, akát), protože při topením dřevem s vlhkostí vyšší než 20% (což je vlhkost na kterou Vám dřevo dokáže přirozeně vyschnout) je značně neekonomické, nehledě na to, že to neprospívá kamnům ani komínu. Výhřevnost jde v tomto případě razantně dolů, protože velká část tepla se spotřebovává právě na odpařování vody ze dřeva.

Do dřevoplynových kotlů je nejlepší tvrdé dřevo (dub, buk, jasan, habr). Má vysokou výhřevnost, malou popelnatost, hoří pomalu.

Je to pracné?

Můžete si buď koupit dřevo již zpracované a ušetřit tak 40-60 procent na vytápění (průměrně 15tis. ročně). Nebo si koupit dřevo nezpracované, myslet si, že ušetříte více, koupit si pilu, půjčit nebo koupit štípač, nadřít se jak kůň a ušetřit o 2000 Kč více za 3 víkendy práce.

Nebo si rovnou vezmete na zpracování dřeva týdenní dovolenou. Takže pracné to je jen v případě, že chcete „ušetřit“ více než Ti, kteří již šetří.

Samozřejmě, že úplně bez práce to nikdy není, protože je nutné vyskládat dřevo, které Vám přivezeme a potom přikládat. I když s tím skládáním to už dnes také není pravda, protože Vám můžeme vyskládat dřevo až na určené místo (a není to ani tak drahé). Pokud chcete mít se skládáním dřeva co nejmenší starosti, můžete si rovnou objednat dřevo skládané do palet.

Takže pak už stačí opravdu jen přikládat. Což u dřevoplynových kotlů je 1-2x denně, u kamen cca 1x za 1-2 hodiny.

 

AUTOR: www.drevomorava.cz

Další články z našeho blogu.

Zpět na  úvod - palivové dřevo